Міністерство аграрної політики та продовольства України опублікувало на своєму веб-сайті проект наказу “Про затвердження Порядку підтвердження для ввезення в Україну насіння і садивного матеріалу сортів рослин для селекційних, дослідних робіт і експонування”, згідно з яким ввезення незареєстрованого насіння в Україну може здійснюватися тільки тими суб’єктами господарювання, діяльність яких пов’язана з селекційними, дослідними роботами відповідно до їх установчих документів.

Оглядовий лист

4 лютого 2013

До Вашої уваги інформація щодо проекту наказу «Про затвердження Порядку підтвердження для ввезення в Україну насіння і садивного матеріалу сортів рослин для селекційних, дослідних робіт і експонування», який був опублікований на сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України.

Цей документ має бути прийнятий згідно зі статтею 20 Закону України «Про насіння та садивний матеріал», який був нещодавно викладений  у новій редакції. Згідно з новим текстом вищезгаданого закону, незареєстроване насіння може бути ввезене в Україну, але лише для селекційних, дослідних робіт і експонування, і лише після отримання підтвердження Державної інспекції сільського господарства України (надалі – «Інспекція»).

Відповідно до проекту наказу, потенційний імпортер незареєстрованого насіння повинен подати в Інспекцію підтвердження, що насіння буде ввезене для селекційних, дослідних робіт і експонування.

Згідно з п. 4 проекту наказу, імпорт незареєстрованого насіння в Україну може здійснюватися лише тими суб’єктами господарювання, діяльність яких пов’язана з селекційними та дослідними роботами відповідно до їх установчих документів. Такі обмеження не можна назвати обґрунтованими – потенційний імпортер може, наприклад, укласти договір з дослідним інститутом, який і проводитиме дослідні роботи. Однак у випадку прийняття проекту наказу у поточному формулюванні, імпортерам незареєстрованого насіння буде рекомендовано доповнити їхні установчі документи ще одним видом діяльності – «селекційні та дослідні роботи».

Відповідно до п. 7 проекту наказу, Державна інспекція сільського господарства України  має право надати заявнику вищезгадане підтвердження або «обґрунтовану відмову». При цьому проект наказу не встановлює перелік підстав для відмови. Отже, проект наказу створює передумови для використання Інспекцією «ручного підходу» до оцінки інформації та прийняття рішень. В результаті, можливість отримати підтвердження цілком залежатиме від волі службовців інспекції.

Підсумовуючи, можемо сказати, що проект наказу загалом спрямований на виконання норм закону, які мають на меті допомогти імпортерам насіння. Проте через кілька недоліків він потребує певних доопрацювань. Зокрема у частині вимог, згідно з якими діяльність імпортера повинна бути пов’язана з селекційними та дослідними роботами відповідно до його установчих документів. Так, якщо проект наказу ухвалять у нинішній редакції, імпортерам скоріш за все прийдеться таки доповнити установчі документи ще одним видом діяльності – «дослідні та селекційні роботи».

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

З повагою,

© ТОВ «КМ Партнери», 2013