Практичні висновки щодо оплати послуг з останніх змін Постанови №540 (продовження cтатті «Валютні обмеження на максимумі або Постанова правління НБУ від 22.09.2014 №591»)

Перейти до статті «Валютні обмеження на максимумі або Постанова правління НБУ від 22.09.2014 №591»

3 жовтня 2014 р. постановою № 626 НБУ вніс зміни в постанову № 540. Зокрема, НБУ передбачив перелік операцій з оплати послуг, на які не розповсюджується дія валютних обмежень.

Такі зміни, на жаль, підтверджують дивну інтерпретацію нових правил банками. Так, виключення з обмеження лише певних категорій послуг має означати, що інші послуги все ж підпадають під обмеження.

Якщо так, і термін «товар» має розумітися у широкому «валютноконтрольному» сенсі, тобто включає послуги, то в такому разі треба аналогічно встановлювати чи є імпорт послуг (= товарів у «валютноконтрольному сенсі» в кожній конкретній операції).

Іншого індикатора, ніж місце постачання послуг для цілей ПДВ за Податковим кодексом України, у такому разі ми не бачимо. Іншими словами, якщо місце постачання послуг нерезидентом для цілей ПДВ – Україна, то в такому разі має визнаватися факт «імпорту» послуг і, відповідно, розрахунки за даними операціями мають проводитися. З практичної точки зору не зайвим у документах (договір, акт прийому-передачі) вказати, що місцем надання послуг є Україна. Це маж полегшити переговори з банками щодо проведення платежів.

Що стосується конкретних змін, то вони є такими:

Операції з оплати послуг, на які не розповсюджується обмеження, включають:

  • оплату туристичних, транспортних та комунікаційних послуг;
  • оплату експлуатаційних витрат для транспортних засобів, що виконують рейси за межі України;
  • оплату послуг, пов’язаних із забезпеченням функціонування авіаційної транспортної інфраструктури;
  • оплату послуг з агентування і фрахтування морського торговельного флоту;
  • оплату банками власних зобов’язань, пов’язаних зі сплатою коштів банкам-кореспондентам, міжнародним системам зв’язку;
  • оплату власних зобов’язань банків – членів міжнародних платіжних систем, пов’язаних з організацією та забезпеченням розрахунків з використанням цих платіжних систем;
  • переказування благодійними організаціями благодійної допомоги та переказ коштів Міністерством охорони здоров’я України за межі України для оплати лікування фізичних осіб на підставі документів, що підтверджують необхідність такого лікування в іноземному медичному закладі. (При цьому визначили, що таке перерахування не потребує ні наявності акта цінової експертизи ДП «Держзовнішінформ», ні індивідуальної ліцензії НБУ).

Також змінами НБУ зобов’язав банки обмежити видачу банківських металів в межах до 15000 гривень (на добу на одного клієнта в еквіваленті за офіційним курсом НБУ), а також «розповсюдив» ліміт на придбання готівки (3 тис. гривень) також і на банківські метали.